50 درصد ایرانیان بدون اینکه آگاه باشند مبتلا به پرخوری هستند!!!

50 درصد ایرانیان بدون اینکه آگاه باشند مبتلا به پرخوری هستند!!!

شکی نیست زمانی که پرخوری می‌کنید چاق شدن هم رد خورد ندارد.

شما زمانی چاق می‌شوید که کالری‌های دریافتیتان بیشتر از کالری‌هایی باشد که می‌سوزانید.

✅پرخوری با شما عجین شده است:

پرخوری خیلی زود تبدیل به عادت می‌شود. یعنی خیلی از مردم به زیاد خوردن عادت کرده‌اند. این افراد از روی عادت نه نیاز پرخوری می‌کنند. دلایل زیادی وجود دارد که مردم به پرخوری عادت می‌کنند اما معمولاً این عادت از کودکی کسب می‌شود. در این حالت سیگنال‌های سیری زمانی ارسال می‌شود که طرف بیش از نیاز خود خورده باشد.

50 درصد ایرانیان بدون اینکه آگاه باشند مبتلا به پرخوری هستند!!!

✅راه حل:

بدانید که زیاد خوردن یک عادت است که در طول سال‌ها به طور ناخودآگاه کسب شده است و امروز زمان آن شده است که به این عادت نادرست پایان دهید. زمانی که به این نتیجه برسید شما بیش از نیاز خود می‌خورید بیشتر راه را رفته‌اید. یعنی راحت‌تر می‌توانید با این پرخوری بجنگید.درست است که می‌گویند ترک عادت مرض است اما شما می‌توانید از شر این عادت نادرست خلاص شوید.

✅غذا خوردن به شما تسلی خاطر و آرامش می‌دهد:

اصولاً بعضی وقت‌ها ما سراغ مواد غذایی می‌رویم چون که خسته، عصبی یا افسرده هستیم نه اینکه واقعاً گرسنه مان است. در این مواقع خوردن بهانه ای برای تسلی خاطر و احساس آرامش است نه رفع نیاز گرسنگی. اما مشکل اینجاست کمتر کسی در این مواقع به سراغ مثلاً سبزیجاتی مانند کرفس و غیره می‌رود. همه به سراغ شیرینی‌جات، بستنی و هله‌هوله ها می‌روند. دلیلش هم این است که مواد غذایی شیرین مانند شکلات و غیره باعث می‌شود که بدن هورمون‌هایی به نام هورمون لذت (دوپامین) تولید کند و خلق و خوی افراد بهتر شود. باید بدانید که قندها به سرعت هضم و باعث تولید نشاط فوری می‌شوند برای همین مردم در خوردن شیرینی‌جات زیاده‌روی می‌کنند.

✅راه حل:

بدانید احساس نشاطی که بعد از خوردن مواد غذایی شیرین یا چرب به شما دست می‌دهد موقت و گذراست. البته منظورمان این نیست که خودتان را از هر چی شیرینی و تنقلات است محروم کنید. اگر به مهمانی یا رستوران می‌روید و می‌بینید سیب زمینی سرخ کرده ها به شما چشمک می‌زنند یا دسرها دلتان را آب می‌کند خودتان را عذاب ندهید و محروم نکنید. اما حواستان باشد این قبیل به اصطلاح خاصه خوری ها را به مناسب‌های خاص و ویژه محدود کنید. نگذارید مصرف شیرینی‌جات و غذاهای چرب عادت هر روزتان شود. وقتی عصبانی یا افسرده هستید راه های دیگری مانند پیاده روی، دیدن فیلم، نفس عمیق و غیره را برای بهبود حالتان انتخاب کنید نه مصرف مواد غذایی شیرین و چرب را.

برای جلوگیری از پرخوری، افکارت را نخور!!!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *