تمپه (tempeh) یکی از فراورده‌ های سویا است که بیشتر در اندونزی تولید می‌شود. این محصول با فرایند تخمیر سویا در ظاهری شبیه به کیک تولید می‌شود. در این مطلب طرز تهیه تمپه به صورت خانگی آموزش داده می شود.
در اندونزی امروز و مخصوصاً برای مردم جزیره جاوه تمپه از منابع اصلی پروتئین محسوب می‌شود. مانند توفو، تمپه نیز از دانه سویا تولید می‌شود، اما محصول متفاوتی محسوب شده و خصوصیات کیفیتی و تغذیه ای دیگری دارد. فرایند تخمیر تمپه و ایجاد آن از دانه‌های سویا باعث افزایش میزان پروتئین، فیبر غذایی و ویتامین در آن می‌شود. به دلیل ارزش غذایی فراوان، تمپه در سراسر دنیا به عنوان غذای گیاهی مصرف می‌شود و یکی از منابع تأمین پروتئین برای گیاهخواران است.

طرز تهیه تمپه

600 گرم سویای خشک را به مدت 12 ساعت در آب خیس کنید. سپس پوست آن ها را جدا کرده و بشوئید.

طرز تهیه تمپه

دانه های سویا را در یک قابلمه بریزید و مقداری آب روی آن بریزید تا روی سویا ها را بپوشاند. بگذارید به مدت نیم الی یک ساعت بجوشد تا سویا نرم شود.

طرز تهیه تمپه
سپس پنج قاشق غذا خوری سرکه به آن اضافه کرده و اجازه دهید تا بجوشد. حرارت دادن را ادامه دهید تا آب آن تمام شده و سویا خشک شود.

طرز تهیه تمپه
شعله را خاموش کرده و بگذارید تا خنک شود.
به آن یک قاشق چای خوری استارت تمپه اضافه کنید.
لوبیای سویا را در کیسه های پلاستیکی بریزید به گونه ای که ضخامت آن حداکثر سه سانتیمتر شود و در آن را محکم ببندید. چند سوراخ ریز روی آن ایجاد کنید.  

طرز تهیه تمپه
سپس کیسه ها را بین دو تخته محکم قرار دهید و جسم سنگینی روی آن بگذارید.

طرز تهیه تمپه
به مدت 24 الی 36 ساعت در یک جای گرم مانند پشت بخاری یا گرمکن بگذارید تا تخمیر شود.

تمپه آماده شده را می توانید به مدت دو روز در یخچال نگهداری کنید.

می توانید از تمپه در تهیه انواع غذاها استفاده نمائید. می توانید از تمپه به عنوان جایگزین ماهی استفاده نمائید و یک سبزی پلو با ماهی گیاهی خوشمزه تهیه کنید.
آموزش طرز تهیه سبزی پلو با ماهی گیاهی را می توانید در اینجا ببینید.

طرز تهیه تمپه

امیدوارم بتوانید با استفاده از طرز تهیه تمپه این فرآورده سویا را در منزل تهیه کرده و از آن لذت ببرید.

14 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *