آمارانت

آمارانت چیست؟

آمارانت (تاج خروس)، گیاهی با بیش از 60 گونه و به رنگ های مختلف است.
آمارانت از کلمه یونانی ἀμάραντος مشتق شده است که از دو واژه گل و تاج خروس تشکیل شده است.
به دلیل شباهت این گیاه به تاج خروس به این نام خوانده می شود.
تعدادی از گونه های این گیاه زینتی هستند، تعدادی از آنها برای مصرف خوراکی برگ هایشان به عنوان سبزی کاشته می شود و تعدادی برای مصرف خوراکی دانه هایشان.

آمارانت


آمارانت یک گیاه باستانی و بسیار مفید محسوب می شود. دربسیاری از مناطق دنیا استفاده های فراوانی دارد ولی متأسفانه در کشور ما به عنوان مصرف غذایی شناخته شده نیست.
امروزه همه دنیا می دانند که آمارانت یک غذای فوق العاده است و بی جهت نیست که در هند آن را غذای خدایان می نامند. به آن دانه خدایان یا دانه سلطنتی هم می گویند و در مراسم مذهبی از آن استفاده می کنند.

در یونان باستان آمارانت به دلیل خواص درمانی بسیار، گیاهی مقدس بود و به عنوان نمادی از جاودانگی، مورد استفاده قرار می گرفت.

دانه های آمارانت سرشار از پروتئین، فیبر، انواع ویتامین ها و املاح مدنی است که آن را تبدیل به یک ماده اصلی در رژیم غذایی سالم و مغذی می کند.

دانه آمارانت از نظر تغذیه دارای ارزش بیولوژیکی بالای است به همین خاطر در غذای فضانوردان ، ورزشکاران و افرادی که از گوشت در تغدیه خود استفاده نمی کنند جایگاه خاصی دارد.

آمارانت نیز مانند کینوا و گندم سیاه به طور طبیعی بدون گلوتن است. گلوتن نه تنها برای افراد مبتلا به سلیاک که به گلوتن حساسیت دارند و از غلاتی مانند گندم و جو  نمی توانند استفاده کنند، مضر است برای هر کسی بدون هیچ حساسیتی نیز بد است زیرا پروتئینی را به نام زنولین فعال می سازد. همچنین حاوی فیتیک اسید است، ترکیبی شیمیایی که بسیاری از مواد معدنی مهم نظیر منیزیم را از فراهمی زیستی خارج می کند.

آمارانت
انواع غذاها از جمله : برگر، شامی، کتلت و کوکو ،با دانه آمارانت تهیه می شود . در تهیه انواع سوپ ها ، خوراک ها و سالادها از آمارانت استفاده می شود.
از دانه آمارانت در سطح جهانی برای تهيه انواع نان های حجیم و مسطح استفاده میشود، ميزان پروتيين، منيزيم، كلسيم و آهن آن به مراتب بالاتر ازگندم است.

4 دیدگاه ها

  • آیا آمارانت رو میشه خام مصرف کرد مثل دانه چیا بدون پختن و همون جوری که از بسته شما درمیاوریم ، خام بخوریم؟

  • تخمه شربتی با دانه چیا فرق میکند.در ایران هم هنوز علمی اثبات نشد ۷واص تخمه شربتی چی هست .اما چیا نیروگاه مغذی از مواد هست .اما من خودم از هر دو استفاده میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *